Patří mezi nejmocnější muže světa. Přesto se jeho roční plat ani zdaleka nevyrovná platům svých kolegů z jiných zemí. Řeč je o Alanu Greenspanovi, šéfovi Federálního rezervního systému, který plní funkci centrální banky USA. Ten si ročně přijde na necelých 172 tisíc dolarů. Tato suma je však v žebříčku nejlépe placených guvernérů jedna z nejnižších.
Nejlépe placeným centrálním bankéřem ve světě je paradoxně Joseph Yam z HongKongu. Jeho roční plat dosahuje více než miliónu dolarů. A to je jeho hlavním úkolem "pouhé" udržování jeho měny svázané k dolaru, napsal britský deník Guardian.
Velké rozdíly ve výdělcích centrálních bankéřů zažívá zejména Evropa. Jean - Claude Trichet, nový šéf Evropské centrální banky, dostane za jeden rok ve funkci 470 tisíc dolarů. To jej řadí mezi jednoho z nejlépe placených bankéřů. Na nouzi si nemůže stěžovat ani Mervyn King z Bank of England. ten vydělává přes 446 tisíc dolarů. Pro srovnání, britský premiér Tony Blair v minulém roce inkasoval necelých 300 tisíc dolarů.
Některé banky v Evropě ovšem stále nechtějí zveřejnit, kolik peněz jejich guvernéři berou. Příkladem je francouzská vláda, která považuje plat svého centrálního bankéře za státní tajemství. Německá Bundesbanka zase odmítá zveřejňovat individuální platy.
A jak je to v Česku? Podle výroční zprávy z roku 2002 si guvernér České národní banky Zdeněk Tůma loni vydělal přes 3,15 miliónu korun. V přepočtu na dolary v pondělním kursu je to přes 121 tisíc dolarů. Tím se řadí mezi nejhůře placené guvernéry.
Otázka, podle čeho by měli být určovány platy centrálních bankéřů, "trápí" akademiky již delší dobu. Někteří přišli s návrhy, že plat centrálního bankéře by měl být pevně svázán s jeho výkony.
Obdobný systém má kupříkladu Nový Zéland. Zde guvernér centrální banky a ministr financí určují každoročně inflační cíl a pokud tento není na konci roku dodržen, guvernér musí podat rezignaci.
Jeden z tvůrců tohoto systému, profesor ekonomie Allan Meltzer k tomu v televizi CNN uvedl: "Funguje to skvěle. Nový Zéland většinou zůstal v rámci stanoveného cíle. Pouze jednou nabídl bankéř svoji rezignaci."
To se ovšem nelíbí Torsteinu Polleitovi, ekonomu Barclays Capital. Podle něj by to v konečném důsledku mohlo vést až k ohrožení nezávislosti centrální banky.
Přestože platy centrálních bankéřů po celém světě dosahují statisícových částek, ještě zdaleka nedosahují výdělků některých komerčních bankéřů. Kupříkladu výkonný ředitel Merrill Lynch na výplatnici ročně nalezne 700 tisíc dolarů, bez vysokých bonusů a akcií.

031231-21 ()