Češi se snížení poplatků u bank v dohledné době nedočkají

Klienti tuzemských peněžních domů, kteří vyčkávají na snížení poplatků za bankovní služby, nemusejí být vůbec netrpěliví. V dohledné době se zlevnění jen tak nedočkají. Přitom české banky co do poplatků patří mezi nejdražší v Evropské unii.
Zástupci bank, které ČTK oslovila, potvrdili, že změnu bankovních poplatků v nejbližší době nechystají. Stejný názor mají i ekonomičtí experti.

Ve snížení poplatků brání podle analytičky Markéty Šichtařové z Next Finance nízké úroky a malý český trh s velkým množstvím bank. "Konkurenční boj se u našich bank vede hlavně prostřednictvím úrokových sazeb, a nikoli prostřednictvím bankovních poplatků. A tak banky vytvářejí zisky daleko více z poplatků než z úrokových marží v porovnání s běžným stavem v eurozóně," vysvětlila Šichtařová. V několika dalších měsících zůstanou podle ní poplatky zhruba na současné úrovni.

Mluvčí ČSOB Milan Tománek se domnívá, že zlevnění poplatků může přijít ve chvíli, kdy klienti začnou využívat produktů s vyšší přidanou hodnotou. "Tento trend bude navázán na vývoj ekonomiky, a tedy bohatství obyvatel," dodal. ČSOB si nyní za správu nejběžnějšího osobního účtu účtuje 50 korun měsíčně. V ceně je zahrnuta správa účtu, ovládání přes mobilní telefon i přes internet a bankovní karta. Za výběr z bankomatu ČSOB klienti zaplatí pět korun, za výběr z bankomatu jiné banky 25 korun.

Zlevnění poplatků neočekává ani mluvčí Komerční banky Marie Petrovová. Podle ní se v současnosti sbližují poplatky v zemích eurozóny, tedy státech, které přijaly společnou evropskou měnu. "Přistoupení České republiky tedy bude znamenat další sbližování poplatků s ostatními zeměmi Evropské unie," řekla.
Komerční banka podobně jako ostatní peněžní ústavy snížila podle mluvčí poplatky v rámci zahraničního platebního styku. Poplatky za vedení účtu a bankovní karty však zůstávají na úrovni ostatních bank. Za vedení běžného účtu klient zaplatí 59 korun, za výběr z bankomatu Komerční banky šest korun a za výběr z bankomatu jiné banky 35 korun.

Podobné ceny si účtuje také Česká spořitelna, která jako jedna z mála v posledních několika měsících bankovní poplatky nezvýšila. Za vedení běžného účtu lidé u banky zaplatí 45 korun, za výběr z bankomatu spořitelny čtyři koruny a za výběr z bankomatu jiné banky 20 korun plus 0,5 procenta z vybrané částky.

Na první pohled nižší poplatky má eBanka. Zdarma nabízí vedení účtu, nulový poplatek má za přímé bankovnictví a poplatek necelých sedmi korun účtuje za výběr ze všech 2700 českých bankomatů. Těchto výhod se ale klient dočká pouze v případě, když každý měsíc na účet pošle nejméně 15 tisíc korun.

V západní Evropě poplatky téměř neznají
Odlišná situace panuje na bankovním trhu ve většině členských zemí Evropské unie. Téměř neuvěřitelná se může Čechům zdát výše bankovních poplatků například ve Velké Británii. Pokud tamní banka nějaké poplatky vůbec zavede, má klient vždy dostatek variant účtů vedených zdarma u jiného bankovního domu. Britské peněžní ústavy si účtují poplatky většinou jen za náročnější operace, například za převody peněz do zahraničí. Ostatní bankovní služby jsou bez poplatků, včetně hotovostních výběru z bankomatů.
Většinu služeb poskytuje zdarma i belgická KBC, která je v Česku vlastníkem Československé obchodní banky.

Vyšší bankovní poplatky jsou naopak pravidlem téměř ve všech zemích střední Evropy. Měsíční poplatek za vedení běžného soukromého účtu v polské bance Pekao činí podobně jako v případě dalších bankovních domů osm zlotých, v přepočtu tedy zhruba 56 korun. V této částce je započítána úhrada za přístup k účtu prostřednictvím internetu či telefonu. Tyto služby většina bankovních domů v Polsku nabízí v rámci základních klientských balíčků zdarma, podobně jako je tomu v České republice. (čtk)