Policie dosud neuzavřela vyšetřování okolností lednového pokusu Šabatové o převod této sumy do švýcarské pobočky Dresdner Bank a částku z účtu u Komerční banky stále blokuje. Situací by se měl v nejbližších dnech zabývat soud i věřitelský výbor.
Poté, co neobvyklý převod konkursních peněz do ciziny zastavil analytický útvar Ministerstva financí, správkyně na základě požadavku věřitelů oslovila s poptávkou několik finančních ústavů v Česku. Smlouvu s bankou, která nabídla nejvýhodnější zúročení, ale kvůli zablokování sumy dosud neuzavřela. Policie pouze potvrdila, že se vyšetřováním okolností švýcarského převodu nadále zabývá. "Je to tak živé, že k tomu nebudeme dávat vůbec žádné informace," uvedla mluvčí protikorupční služby Jana Moravcová.

Správkyně se nevyjadřuje

Věřitelé nyní považují za důležité, aby lepší zhodnocování uložených peněz nastalo pokud možno co nejdříve. "Věřitelský výbor se bude situací samozřejmě zabývat," prohlásil jeden z členů výboru Pavel Trnka, šéf Fondu pojištění vkladů.
Sama Šabatová se k okolnostem kolem konkursu Plzeňské banky už delší čas nevyjadřuje, sdílnější nebyl ani její asistent Jiří Juřena.
"Do rozhodnutí soudu, který bude nyní jednat o odblokování účtu, se vyjadřovat nebudeme," řekl Juřena. Správkyně už ale dříve popřela, že by chtěla na převodu peněz do Švýcarska nějak sama vydělat. Důvod nestandardní, ale zákonem nezakázané operace byl podle ní jediný - co nejlépe zúročit peníze Plzeňské banky.
"V našem případě by rozdíl mezi výnosem u kterékoliv tuzemské banky a výnosem garantovaným Dresdner Bank činil téměř osm miliónů korun ročně," hájila počátkem února svůj původní záměr.

Soud zasedne už podruhé

Plzeňský krajský soud bude o odblokování sumy z účtu u Komerční banky jednat už podruhé. V prvním případě ale Šabatové nevyhověl, senát v únoru ke zrušení rozhodnutí policie neshledal důvod.
Soudce Marcel Žán tehdy upozornil na některé nevyjasněné pochybnosti, které bránily včasnému uvolnění částky 750 miliónů z účtu u Komerční banky. Označení bankovního účtu u Dresdner Bank podle něj neodpovídalo přesně označení úpadce - Plzeňské banky v likvidaci. Šabatová podle soudce také náležitě neozřejmila Ministerstvu financí pohyb prostředků na účtu v Komerční bance, respektive nedoložila, z jakých všech zdrojů pocházejí.
"Na účtu se v době, kdy byly zajištěny peněžní prostředky, nacházely patrně také peníze dalších společností, u nichž je paní Šabatová správkyní konkursní podstaty. Na tyto peníze se však policejní rozhodnutí nevztahovalo," uvedl soudce Žán. Nyní bude soud posuzovat stížnost Šabatové proti rozhodnutí státního zástupce, který před časem také zamítl její žádost o odblokování peněz.
Plzeňská banka je v konkursu od dubna 2003, nebyla totiž schopna uhradit dvoumiliardový závazek investiční společnosti Akro, vymáhaný jako náhradu za CS fondy, vytunelované v roce 1997 v Plzeňské bance. Majetek banky se nyní odhaduje na více než jednu miliardu, pohledávky všech věřitelů jsou však dvojnásobné. Aukční síň Naxos v těchto dnech připravuje dražbu dvou objektů, které má banka v Plzni a Praze-Dejvicích.


Historie krachu Plzeňské banky
březen 1997 - vytunelování 1,3 miliardy korun CS fondů, deponovaných u Plzeňské banky
březen 2003 - soud v Hradci Králové nařizuje bance, aby vrátila 1,3 miliardy plus úroky (celkem 2,1 miliardy) novému správci fondů - společnosti Akro. Banka není schopna platit, uzavírá svou pobočku.
duben 2003 - prohlášen konkurs
květen 2003 - ČNB odebírá bance licenci
březen 2004 - Akro prodává pohledávku firmě Naval
únor 2005 - nezdařený pokus o převod 750 miliónů korun do Švýcarska