Holding Raiffeisen International Bank, který je mateřskou společností Raiffeisenbank v Česku, včera zahájil úpis vlastních akcií prostřednictvím primární emise akcií (IPO).
Připravovaný vstup na vídeňskou burzu má rakouské finanční skupině zajistit kapitál pro další expanzi na východoevropské trhy, od kterých si západoevropské banky nadále slibují vyšší růst zisků, než který dosahují v tzv. starých zemích Evropské unie. "Navýšení kapitálu podporuje naše dlouhodobé cíle, tedy rychlý organický růst a zachování flexibility pro vybrané akvizice," komentoval chystaný vstup na burzu předseda dozorčí rady Raiffeisen International Walter Rothensteiner.

Zájem je o Rusko, Ukrajinu
Znalci hovoří hlavně o silném zájmu skupiny na posílení přítomnosti v rusky mluvících zemích, především na Ukrajině a v Rusku, kde jen letos chystá otevření deseti nových poboček v regionech. V těchto zemích a také na Balkáně se na rozdíl od střední Evropy nabízejí větší možnosti akvizic. Vídeňská centrála ve včerejším prohlášení potvrdila, že investorům bude nabídnuto celkem 29,8 miliónu akcií v ceně, která by se měla pohybovat mezi 27 a 33 eury, což by mělo představovat celkový objem emise až 983 miliónů eur. Jde tak o největší nabídku primárního úpisu akcií na vídeňské burze v uplynulých dvou letech.
Úpis akcií podle sdělení Raiffeisen International skončí pravděpodobně 21. dubna, se zahájením obchodování se počítá 25. dubna.
Raiffeisen International Bank působí už nyní v regionu střední a východní Evropy prostřednictvím patnácti dceřiných bank. Podle agentury Bloomberg plánuje z peněz emise financovat růst v mnoha zemích, od Slovenska až po státy Střední Asie. Dokladem toho například je, že letos v lednu začala Raiffeisen rozjíždět své bankovní obchody v Kazachstánu.
Na konci března banka podle serveru bankir.ru oznámila, že se uchází o koupi druhé největší ukrajinské banky Aval. Dceřiná společnost Rakušanů již ovládá 3,5 procenta ukrajinského trhu a spolu s Avalem by podíl Raiffeisen na Ukrajině dosáhl 13 procent. Podíl zahraničních bank v zemi je přitom zatím minimální.
Raiffeisen bude pravděpodobně jako další rakouské banky - Bank Austria Creditanstalt a Erste Bank - usilovat o rumunské ústavy CEC a BCR, jež by měly být prodány zahraničním investorům. Naopak s velkou expanzí v Česku nelze zatím počítat, protože žádná z tuzemských bank není momentálně na prodej a samotná Raiffeisenbank plánuje přidat k současným 49 pobočkám pět nových poboček ročně.
"Především trhy v jihovýchodní Evropě jsou oproti novým členským zemím EU ještě málo rozvinuté a představují velký potenciál," uvedl v souvislosti s loňským ziskem Herbert Stepic, generální ředitel a předseda představenstva banky. Vloni společnost vydělala před zdaněním zisk ve výši 342,2 miliónu eur, což oproti roku 2003 představuje nárůst o 24 procenta a nejlepší výsledek v historii.
"Naše strategie začít co nejdříve investovat na nových trzích se nám vyplácí. Jen vloni jsme získali 1,8 miliónu klientů," uvedl Stepic. Ke konci loňského roku měla tato rakouská skupina v regionu střední a východní Evropy už celkem pět miliónů klientů.
Raiffeisen zde soupeří především s Bank Austria a Erste Bank. Tradiční vazby rakouských bankovních ústavů v těchto regionech pomohly podle agentury Bloomberg rakouským bankám ke dvacetiprocentnímu podílu na těchto trzích. Nechávají za sebou takové konkurenty, jako jsou americká Citigroup, belgická KBC, francouzská Société Générale, italské UniCredito a Banca Intesa.

Investoři jsou spokojeni
Za perspektivní považují trhy ve střední a východní Evropě i investoři. Bank Austria zažila v loňském roce skok v ceně svých akcií o 64 procent, Erste Bank se zvýšila cena akcií o 60 procent. Odborníci proto IPO banky Raiffeisen hodnotí jako vhodný a především včasný krok, protože v příštích letech se bude konkurence především ve východní Evropě, hlavně v Rusku a na Ukrajině, silně zostřovat.
K zahraničním soupeřům přibudou silné domácí banky, které v té době již dostatečně přizpůsobí své aktivity tak, aby mohly obstát v boji o podíly na trhu. "Teď se banky těší z velmi vysokých marží, ale s rozvojem těchto zemí bude konkurence stále silnější," říká John Gibling, analytik ratingové společnosti S&P. Citigroup a nizozemská ING ve střední a východní Evropě podle něj trochu zaspaly.

050405-20ta ()