Dva týdny chřipky už nebude lidem proplácet stát, ale od roku 2007 přímo jejich zaměstnavatel. Od stejného data se zároveň lidem s vyššími příjmy zvedne nemocenská. Ti, kdo vydělávají méně než 22 tisíc korun měsíčně, naopak při krátké nemoci dostanou od státu méně než nyní.
Nad nemocenskou se ve sněmovně odehrál unikátní příběh. Komunističtí poslanci už v sociálním výboru prosadili velkorysejší dávky v nemoci především pro lidi s příjmy nad třicet tisíc korun. Vláda původně navrhla, aby člověk, který vydělává 37 tisíc korun, dostal při měsíční nemoci od státu 13 674 korun. Poté však klíčový sociální výbor na návrh komunistů takovému člověku zvýšil životní standard na 16 127 korun. Komunisté se přitom tradičně snaží na lidi s vysokými příjmy útočit především vyšším zdaněním a stavějí se proti návrhům, které jsou pro ně výhodné. "Alespoň vidíte, jak se komunisté modernizují," říkal s nadsázkou po schválení zákona ministr práce Zdeněk Škromach.
Právě pod tlakem komunistů však ze zákona o nemocenské vypadly stropy pro odvody zdravotního a sociálního pojištění. Kabinet původně navrhoval, aby od pojistného byly osvobozeny všechny příjmy nad pětinásobek průměrného platu, při současné úrovni platů tedy přibližně nad 93 500 korun hrubého měsíčně. Od roku 2009 se tato laťka měla snížit na trojnásobek průměrné mzdy, tedy 56 100 korun měsíčně.
Česko je jedinou zemí Evropské unie, která tyto stropy nemá a je za to kritizována zahraničními investory i diplomaty. "Do voleb je prosadíme," slibuje ministr financí Bohuslav Sobotka. On ani Škromach však zatím nedokáží říct, v jakém zákoně tyto stropy skutečně budou. Neuvádí ani žádný přesvědčivý důvod, proč stropy ze zákona o nemocenské vypustili.
Nová pravidla pro neschopenky nakonec podpořili nejen sociální demokraté a komunisté, ale i lidovci. Ruce pro něj naopak nezvedli unionisté. Jejich poslanec Petr Kott navrhoval, aby žena mohla pobírat nemocenskou až tři roky po narození dítěte. Nikoliv jen půl roku jako dosud. Kott však tento návrh nakonec stáhl.
Při týdenní chorobě se nemocenská sníží každému, kdo má plat nižší než 22 tisíc korun. Ti, kdo vydělávají více, si naopak polepší. Až dosud - především před zásahem koaliční vlády v roce 2003 - byla nemocenská výhodná hlavně pro lidi s nízkými příjmy. Právě jim se ji nejvíce vyplatilo zneužívat a "hodit se marod".
Kabinet se dlouhodobě snaží omezovat především dávky v prvních třech dnech. Simulanti nejčastěji využívali právě krátkých nemocí.

051222-02b.jpg ()

 

051222-02.jpg ()