reklama
reklama
10. 9. 2012 | poslední aktualizace: 10. 9. 2012  15:12
ECB má dohlížet na banky v eurozóně

Únik dokumentů o bankovní unii: ECB bude dohlížet nad všemi bankami v eurozóně

Dohled nad bankami v eurozóně začne postupně - od příštího roku se dotkne velkých bank, od roku 2014 všech asi 6000 finančních ústavů v zemích platících eurem. ECB bude udělovat a odebírat bankovní licence, kontrolovat likviditu bank i ústavy trestat.
Čtěte více o: bankovnictví | banka | dluhová krize | ECB | ČNB | eurozóna
Evropský parlament omezil bonusy bankéřů výší základního platu, se souhlasem akcionářů dvou platů
Evropský parlament omezil bonusy bankéřů výší základního platu, se souhlasem akcionářů dvou platů
foto: Thinkstock

EU má být opět o něco více sjednocená. Tedy pokud jde o banky v zemích, v nichž se platí eurem.

Evropská centrální banka (ECB) by měla mít dohled nad všemi bankami v eurozóně. Navíc by mohla schvalovat licence, trestat a případně zavírat banky.

Počítají s tím podle informací uniklých do tisku návrhy Evropské komise na vznik bankovní unie. Ty ve středu v Evropském parlamentu v každoroční zprávě o stavu Evropské unie nastíní šéf EK José Barroso.

Česká republika sice není členem eurozóny, avšak při vstupu do unie se zavázala, že do ní jednou vstoupí. Vznik bankovní unie v eurozóně, který je jedním z receptů evropských politiků na řešení a předcházení opakování krizí, je pro ČR klíčový i z toho důvodu, že naprostá většina mateřských společností vlastnících české banky sídlí právě ve státech eurozóny.

Z Česka od představitelů vládní koalice a z České národní banky zatím zaznívaly k myšlence na vznik bankovní unie skeptické či opatrné hlasy. Praha především nechce připustit zásadní oslabení či přenesení pravomocí z českého regulátora na toho evropského.

Na potřebě vzniku jednotného bankovního dozoru se shodli unijní lídři v červnu s tím, že komise na podzim přijde s konkrétními návrhy, jak by to mělo vypadat. Je také podmínkou k tomu, aby budoucí záchranný fond eurozóny ESM mohl půjčovat peníze přímo bankám, aniž by tyto prostředky musely jít přes státy, jimž by to zhoršovalo dluhovou pozici.

Dohled by měl začít postupně od začátku příštího roku, kdy by se měl zaměřit na systémově klíčové instituce. Od ledna 2014 by měl pokrývat dohledový mechanismus všech asi 6000 finančních ústavů eurozóny.

Na dohledu by se měli podílet národní regulátoři, Evropský bankovní úřad a hlavně ECB. Ta by měla mít podle představ Bruselu, jehož připravované návrhy unikly do italského listu Il Sole 24 Ore, pravomoc udělovat a odebírat bankovní licenci v eurozóně, kontrolovat, jak jsou na tom banky s likviditou, a také případně trestat sankcemi ty ústavy, které nebudou respektovat její rozhodnutí.

Experti ECB by měli mít právo požadovat jakékoli informace, stejně jako provádět kontroly přímo na místě. S tím by jim pomáhali národní regulátoři.

"Myslím, že je to nezbytné a možné," řekl eurokomisař pro vnitřní trh a finanční služby Michel Barnier před několika dny o tom, že by bankovní unie měla začít fungovat od ledna příštího roku. O návrzích se nyní budou bavit členské země a také Evropský parlament, jejichž souhlas je nezbytný k tomu, aby návrhy mohly být realizovány v praxi.

Autoři: ČTK, mil
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Strategie je jasná, vyvolat krizi a donutit tak zúčastněné ke krokům., které by jinak nebyli ochotni udělat. (Otazník)
Počtěte si: http://cs.wikipedia.org/wiki/Feder%C3%A1ln%C3%AD_rezervn%C3%AD_syst%
To, že ECB bude vykonávat dozor nad bankami v Eurozóně, (Prosím, únik jakých dokumentů)
To je známo už několik týdnů. Diskutovalo jenom o tom jestli nad...
a tak (vesničan)
nikým nezvolení šéfové EU prosazují totalitní kontrolu.prováděnou...
Tohle pořád vypadá vcelku rozumně (David (H))
Spíš se bojím detailů, které tu nevidím. Kam zmizela Barrosova...
Pokud vím tak garantování vkladů nepatří mezi ukoly ECB (anonym)
Hlavní úkol je stabilita měny pomocí úroků a také emise peněz....
Zobrazit diskusi
ARCHIVY TITULŮ
reklama
Marketing&Media
reklama
reklama
reklama