reklama
reklama
17. 9. 2012 | poslední aktualizace: 17. 9. 2012  11:28
Jakou evropskou banku koupí čínský tygr?

Čínská banka cílí na Evropu. V hledáčku má britské, německé a francouzské banky

Druhá největší čínská banka China Construction Bank má na nákupy podílů v evropských bankách nachystáno okolo 15 miliard dolarů. Chce koupit nejlépe celou banku, nebo 30 až 50procentní podíl ve větším finančním domě. Spekuluje se o RBS a Commerzbank.
Milan Mikulka
Milan Mikulka
redaktor
Čtěte více o: bankovnictví | Čína | dluhová krize
Čínská bankovní dvojka hodlá kupovat podíly v evropských bankách
Čínská bankovní dvojka hodlá kupovat podíly v evropských bankách
foto: Reuters

Druhá největší čínská banka hromadí peníze, za které chce nakoupit podíly v evropských finančních domech. China Construction Bank má nyní nachystáno v přepočtu 15 miliard dolarů (asi 366 miliard korun), uvedl pro Financial Times šéf banky Wang Chung-čang.

"Některé banky v Evropě budou na prodej," řekl Wang Chung-čang. "Nyní vybíráme tu správnou volbu," dodal.

China Construction Bank chce koupit nejlépe celou banku, nebo 30 až 50procentní podíl ve větším finančním domě. Banka zatím nechce být konkrétní, ale připustila, že jedná o nákupu britské, německé nebo francouzské banky.

reklama

Pravděpodobným cílem budou banky, které potřebovaly k záchraně státní pomoc. Například cena za 82 procent Royal Bank of Scotland, které drží britská vláda, se pohybuje okolo 17 miliard liber. Čtvrtinový podíl v německé Commerzbank se odhaduje na 9 miliard eur.

Čínským bankám se v minulosti při investicích do evropských konkurentů nedařilo. China Development Bank výrazně tratila na nákupu podílu v Barclays, zatímco pojišťovna Ping An koupila podíl v největší belgické bance Fortis těsně před tím, než se společnost dostala do problémů a po záchraně ze strany zemí Beneluxu byla rozdělena.

Další překážkou v čínských investicích do evropských bank je regulace. Čínské úřady radí bankám, ať se starému kontinentu vyhýbají obloukem. Proto například největší čínská banka Industrial and Commercial Bank of China nakupovala v Jižní Africe, kde za 20 procent akcií Standard Bank utratila 5,5 miliardy dolarů.

Autoři: Milan Mikulka
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Kúpia Erste bank. (anonym)
:)
Zobrazit diskusi
ARCHIVY TITULŮ
reklama
Marketing&Media
reklama
reklama
reklama