Při obchodování musíte být jako Rambo

"Pokud chcete na trhu uspět, musíte se naučit plavat se žraloky," říká Joe Ross, 71letý americký milionář, který celý svůj život zasvětil obchodování na kapitálových trzích. Pracovat nikdy nemusel - "tradingem", jak se říká obchodování s akciemi, komoditami nebo měnami v odborné hantýrce, se totiž živí odmalička.
Obchodník celosvětově známý jako "Mistr Trader" je tvůrcem několika investičních teorií založených na technické analýze (rozhodování podle trendů odečtených z grafů) zároveň spolupracuje s prestižním americkým časopisem o investování Futures. Mimo to napsal jedenáct knih zabývajících se "daytradingem" (obchodováním v krátkých časových úsecích během jednoho dne, podle kterých se učí obchodovat lidé z celého světa). O svých mnohaletých zkušenostech vyprávěl v Praze v exkluzívním rozhovoru pro HN.


HN: Jedna z vašich knih se jmenuje "Trading is a business". Dal by se tento název označit za vaše motto?
Určitě ano. Obchodování je prostě byznys jako každý jiný. Člověk se v něm musí umět pohybovat. Vědět, kdy má z trhu vystoupit, kdy zase nakupovat. Spousta lidí totiž obchoduje, aniž by o trhu cokoli věděla, a podléhá svým emocím. Chtějí zbohatnout co nejrychleji a hledají senzace. To je hloupost.

Jak přežít mezi žraloky



HN: A podle čeho se tedy má úspěšný obchodník řídit?
Nejdůležitější je umět plavat se žraloky, ne proti nim. Trhem totiž krátkodobě nehýbe nabídka a poptávka, ale velké firmy, jako je třeba Goldman Sachs. Když chcete uspět, musíte vědět, co udělají oni. To je základem i mého pohledu na obchodování.


HN: I když se naučíte odhadovat, co udělají ti velcí hráči, existuje stejně riziko ztráty. Jak se proti němu bráníte?
Připouštím, že riziko prohry tu je vždycky. Používám však několik jednoduchých pouček, jak dlouhodobě vydělávat. Když existuje jen náznak toho, že se trh nebude vyvíjet směrem, jakým byste si přáli, musíte okamžitě obchod skončit. Kdo neumí rychle utéct, vždycky nakonec prodělá. Já třeba udělám za den nanejvýš tři obchody, pokud na prvních dvou prodělám, jdu od toho. Největší chybou je, když se "trader" snaží zachránit neúspěšný obchod, investuje víc a víc peněz, a tak roztáčí spirálu, která ho může stát celé jmění.


HN: Přišel jste vy osobně někdy o velkou sumu peněz?
Samozřejmě. Jednou jsem během pěti minut přišel asi o 40 tisíc dolarů. Ani mé metody nejsou neomylné. Zase jsem je ale vydělal zpátky.


HN: Myslíte si, že obchodování je pro každého?
To určitě ne. Člověk musí mít pro takovou práci určité předpoklady. Není to jednoduché. Nejdůležitější je disciplína. Ten, kdo nemá disciplínu a nedokáže si zachovat chladnou hlavu, nakonec většinou zpanikaří a udělá nějakou hloupost.


HN: A vy máte silnou vůli? Dokážete si udržet disciplínu?
Já ano, jinak bych nebyl tam, kde teď jsem. Nejlepší je obchodovat bez emocí. Emoce obchodníkům škodí. Když chcete být úspěšný, musíte být jako Rambo. Tvrdý, nekompromisní, nenechat se ničím ovlivnit a držet se stále stejného cíle.


HN: S čím nejčastěji obchodujete? Máte nějakou oblíbenou komoditu nebo akcie?
Jde hlavně o futures. Oblíbená aktiva mohu mít jen na několik měsíců. Dokud se to vyplatí a vím, že tam bude nějaký posun.


HN: Kolik času denně obchodováním strávíte?
Někdy je to hodina, někdy jen pět minut. Nepřeháním to, člověk ztrácí nadhled, když jen celý den sleduje, co se děje na trzích. Mám zásadu, že pokud vydělám, ten den s obchodováním končím a můžu jít na pláž.

Studenti jako koníček



HN: Pokud nejste zrovna na pláži, co děláte ve svém volném čase? Když tak málo obchodujete, musíte ho mít spoustu.
Já osobně se snažím prostě své zkušenosti předávat dál. Mým největším koníčkem jsou moji studenti. Volný čas je důležitý. Znám obchodníky, které "trading" doslova pohltil. Jsou to milionáři, ale podle mě nejsou šťastní. Jeden můj známý má třeba soukromé letadlo a pilota, kterého pořád platí. Nikdy ale nikam neletěl. Nemá čas, jenom obchoduje.


HN: Kolik studentů už jste vychoval? Co musí člověk udělat, aby se stal vaším žákem?
Vychoval jsem už tisíce "traderů". Žáky mám po celém světě, včetně České republiky. Jednu studentku mám třeba i v Číně. Ale jeden den výuky stojí u nás 1500 dolarů. Někomu stačí týden, někdo na to prostě nemá hlavu a nenaučí se to ani za deset let.


HN: Máte také nějaké neúspěšné studenty?
Samozřejmě že mám. Ti, co prodělali, pak chodí za mnou a tvrdí, že je to moje chyba. Ale moje chyba to není. Kdyby dělali, co jsem je učil, nemohli by tak dopadnout.


HN: Co vás vlastně v mládí přivedlo na myšlenku, že byste se mohl živit obchodováním na burze?
To mi bylo dvacet dva let. Obchodovat mě naučil můj prastrýc, vlastně mě do toho nutil. On byl také obchodník a spekuloval na pohyb cen bavlny a obilí. Já jsem se učil od něj a brzy jsem si začal obchodováním vydělávat. Naše rodina měla textilku. Strýc se tedy na burze s bavlnou i zajišťoval.

Peníze a filantropie



HN: S kolika penězi jste začínal?
Tehdy jsem měl 5000 dolarů. To byly na tu dobu obrovské peníze. Nebyli jsme chudá rodina. Jelikož se mi prvních pár obchodů vydařilo, začal jsem se tím živit. Za celý svůj život jsem tak vlastně nikdy nemusel skutečně pracovat.


HN: Před čtyřiceti lety se obchodovalo úplně jinak než teď. Neexistovaly třeba počítače. Jak vypadaly vaše začátky?
Obchodovalo se jen večer. Grafy, které jsem používal, mi chodily poštou jednou týdně a musel jsem si je dokreslovat. Nešlo to tak rychle. Provedl jsem tak 40 až 50 obchodů za rok. To ale stačilo. Abych se nenudil, vystřídal jsem řadu zaměstnání. Podnikal jsem třeba v exportu.


HN: Technická analýza bývá často zpochybňována. Vy jste však živoucím důkazem, že funguje. Co si myslíte o lidech, kteří tvrdí, že sledování grafů a trendů je k ničemu?
Že se mají hodně co učit.


HN: Poté, co jste obchodováním zbohatnul, jste věnoval desetinu svých peněz církvi. Co vás k tomu vedlo?
Samozřejmě věřím v Boha, občas vedu dokonce mše v kostele. Chci prostě pomáhat lidem, teď obchoduji s penězi církve. To je pro dobrou věc.


HN: Řadíte se tak po bok slavných filantropů, jako je Bill Gates nebo Warren Buffett. Co si myslíte o tom, co tito lidé dělají?
Je to skvělé. Peníze jsou od toho, aby pomáhaly lidem. To co děláme, je vlastně jen to, že z peněz tvoříme další peníze. Nic po nás nezůstane, když můžeme ale někomu pomoci, tak to smysl má.


HN: Prozradíte, kolik jste už vydělal?
Ne, to je moje soukromá věc.a


Joe Ross

Obchodník
Je celosvětově známý jako "Mistr Trader a Investor". Zažil mnohá období růstu i poklesů, ale díky svému přizpůsobivému obchodnímu stylu a používání velmi málo rizikového přístupu dosahoval konzistentních zisků.
Autor
Je tvůrcem investiční formace Ross Hook. Se svými koncepty "The Law of Charts" a "Traders' Trick Entry" se stal zakladatelem nových standardů pro málo rizikové obchodování. Napsal 11 knih, které byly přeloženy do mnoha jazyků a mají své čestné místo v prestižní obchodní knihovně chicagské obchodní komory.
Učitel
V roce 1988 založil společnost Trading Educators, která se soustřeďuje na výuku aspirujících traderů. Učí je, jak profitovat s použitím Rossova obchodního přístupu. Stal se hostujícím lektorem na University of Texas a byl pozván, aby vedl třídenní kurs na své domovské University of California.

Zdroj: Colosseum