České pamětní zlaté a stříbrné mince mohou přinést nečekané výnosy. Vyplatí se dávat přednost špičkové kvalitě. Česká národní banka (ČNB) vydává dva druhy pamětních mincí k různým významným událostem. Zlaté a stříbrné. Od medailí se liší tím, že mají svoji nominální hodnotu. Pamětní mince je možné vyměnit za oběžné mince či bankovky ve stejné hodnotě. Je však možné na nich i dobře vydělat.
Zlaté mince od loňského roku 2006 vydává ČNB v nominální hodnotě 2500 korun z "čistého" zlata (Au 999,9) o hmotnosti mince 7,78 g (tedy čtvrtina unce) a průměru 22 mm (pro srovnání: dvoukoruna má průměr 21,5 mm). Každý rok podle edičního plánu vydá dvě zlaté mince v řadě Kulturní památky technického dědictví.

Pamětní stříbrné mince s nominální hodnotou 200 korun mají složení 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi, hmotnost 13 g a průměr 31 mm (pro srovnání: padesátikoruna je menší - 27,5 mm v průměru). Každý rok ČNB vydává čtyři až pět stříbrných mincí k významným událostem.
Jak zlaté, tak stříbrné mince jsou vydávány ve dvou provedeních. V běžné a špičkové kvalitě. Běžná kvalita má vroubkovanou hranu, špičková kvalita (neboli proof) má hranu hladkou a leštěná razidla, pomocí kterých se dosahuje zrcadlového lesku ploch a matného motivu.

Pokud chcete koupit mince jako investici, doporučuji jen špičkovou kvalitu. Cena mincí v této špičkové kvalitě totiž roste podstatně více než u mincí v běžné kvalitě. Při rozhodování mezi zlatou a stříbrnou mincí jde spíše o částku, kterou chcete investovat.
Pro ilustraci výhodnosti investice do mincí jsme jako prodejní ceny zvolili ceny reálně dosažené v aukci na největším aukčním internetovém serveru v ČR - a to pouze realizované obchody (nebereme v úvahu neakceptované nabídky).

STŘÍBRNÉ PAMĚTNÍ MINCE. ČNB v loňském roce emitovala mince k následujícím událostem v pořadí: 250. výročí narození Františka Josefa Gerstnera a 200. výročí zahájení výuky na Pražské polytechnice (v tabulce č. 1 označeno písmenem A), 150. výročí založení Střední umělecko průmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově ( označeno jako B), 500. výročí úmrtí Matěje Rejska (označeno jako C), 700. výročí vymření Přemyslovců po meči Václavem III. (označeno jako D) a 100. výročí narození Jaroslava Ježka (označeno jako E). V tabulce č. 1 uvádíme pro jednotlivé mince prodejní cenu ČNB pro velkoodběr, maloodběr, průměrnou cenu, minimální cenu a maximální cenu mince dosaženou v aukcích.

Z tabulky č. 1 vyplývá, že před nákupem je nutné si zjistit, jaká je nákupní cena. ČNB prodává mince prostřednictvím sítě obchodníků a mnozí si přidávají svoji marži. I tak vznikne cena podstatně nižší, než je cena ČNB pro maloodběr.
Je ale možné konstatovat, že u všech mincí investor mohl vydělat. Pokud nakoupil za cenu velkooodběru, tak vždy. Pokud za cenu pro maloodběr, tak u dvou mincí z pěti dosáhl při prodeji vyšší ceny. Ve všech případech ale bylo možné najít kupce za cenu vyšší, než je cena pro maloodběr.

ZLATÉ MINCE. Teď se podívejme na dvě loňské zlaté mince v provedení proof. Hned v úvodu uveďme, že zde je očekávání založené na minulých výsledcích nerealistické. Je to z toho důvodu, že ČNB vydává od loňska novou řadu pamětních mincí a dochází k tomu, že po starších mincích je podstatně větší poptávka než po mincích nových. Je to způsobeno i tím, že se pro jednotlivé mince liší jejich limitovaný náklad. Pro první minci v řadě to bylo 3000 kusů, pro druhou 3800 kusů a pro třetí se očekává 4200 kusů. Pro sběratele, kteří "zaspali" první mince v řadě a chtějí celou řadu zkompletovat, to znamená nakupovat za tržní ceny dané nabídkou a poptávkou.

V loňském roce ČNB emitovala zlaté mince Národní kulturní památka papírna Velké Losiny (v tabulce č. 2 označená písmenem X) a Národní kulturní památka Klementinum v Praze (observatoř) - (pod písmenem Y). Tabulka č. 2 ukazuje pro obě loňské zlaté mince postupně prodejní cenu ČNB pro velkoodběr, maloodběr, průměrnou cenu, minimální cenu a maximální cenu mince dosaženou v aukci. Vyplývá z ní, že první zlatá mince byla velmi dobrou investicí, kdy za dobu kratší než rok bylo možné dosáhnout zisku přes 300 %. Ani druhá mince není propadák, i ona se jako investice vyplatila.

SADY OBĚŽNÝCH MINCÍ. Kromě pamětních stříbrných a zlatých mincí vydává každoročně ČNB ve spolupráci s Českou mincovnou sady oběžných mincí. I tyto sady jsou vydávány ve dvou provedeních - běžném a špičkovém. Špičkové provedení je vydáváno pouze jednou ročně, a to až od roku 1997 (pamětní mince hned od vzniku ČR v roce 1993 - československými mincemi se v tomto článku nezabýváme). Sada je doplněna vždy stříbrnou medailí. Už samotný obal působí velmi reprezentativně - má sametový vzhled a sada je doplněna certifikátem pravosti. Cena takové sady je 1500 korun a například první sada z roku 1997 se dnes prodává za cenu přes 16 tisíc korun (jediná sada z roku 1997 se za sledované období na aukčním serveru prodala za 16 699 korun). Jak se aktuální sada z roku 2006 prodává, můžete vidět v tabulce č. 3.

Druhým typem sad jsou sady s mincemi běžné kvality zpravidla doplněné o žeton. Cena se pohybuje od 300 korun výše. V loňském roce byly vydány tři sady: Seznam světového dědictví UNESCO v ČR (v tabulce č. 4 pod písmenem G), sada s EURO medailemi (návrhy euro mincí studentů umělecké školy v Jablonci nad Nisou) - (pod písmenem H) a sada k Mistrovství světa ve fotbale 2006 (pod písmenem I).
Takže i u loňských sad oběžných mincí jak v kvalitě špičkové, tak v běžné kvalitě je možné konstatovat, že se jako investice vyplatily. Bylo možné prodat je vždy za cenu vyšší, než činila cena nákupní.

HORKÁ NOVINKA. ČNB vydala 21. března 2007 pamětní stříbrnou minci s nominální hodnotou 200 korun věnovanou 550. výročí založení Jednoty bratrské (v tabulce označena jako F). Ještě před datem emise se na největším českém aukčním serveru uskutečnilo několik obchodů s výsledky, které ukazuje tabulka č. 5.
Pokud vás zaujaly spíše zlaté mince, počkejte do 16. května, kdy ČNB vydá minci s námětem Národní kulturní památka Ševčinský důl Příbram-Březové Hory. Ale protože došlo ke zvýšení ceny zlata na světových trzích, bude asi dražší. Přesně se to dozvíme na konci dubna, kdy ji ČNB vyhlásí na svých webových stránkách.

Investice do pamětních minci je zároveň investicí do malého uměleckého díla. O umělecké i technické kvalitě návrhů a zpracování českých mincí svědčí například vítězství české zlaté mince ze sady Karel IV. v nominální hodnotě 10 tisíc korun z roku 1999 v celosvětové soutěži v kategorii Nejlepší zlatá mince roku 1999.
A ještě jedna rada na závěr pro nové investory do proof mincí. Chcete-li uchovat hodnotu mince v kvalitě proof, nikdy ji nevyndávejte z kapsle, ve které se prodává, a hlavně na ni nesahejte rukama. Mohlo by se stát, že ji poškodíte. Uchovejte vždy etuji i katalogovou kartu, která je ke každé minci přikládána. U sady oběžných mincí ve špičkové kvalitě uchovejte přiložený certifikát.

Pavel Mikan
Vysoká škola ekonomická v Praze

67kulate1.gif

67kulate2.gif


Související