"Vezměte si čaj nebo kávu," vybízela před centrálou Všeobecné stavební spořitelny Komerční banky v Praze sympatická blondýnka. Snažila se tak zpříjemnit několika stovkám lidí čekání v dlouhé frontě, která se tu v pátek vytvořila.
Každý klient stavební spořitelny přitom postává ve frontě asi dvě hodiny.
Lidé totiž chtěli ještě na poslední chvíli složit peníze na stavební spoření, aby měli i za uplynulý rok nárok na státní podporu.
"Přijel jsem až z Brna, protože nikde jinde dnes už peníze do Pyramidy nevložíte tak, aby vám je do konce roku připsali na účet," říká před centrálou Modré Pyramidy například Michal Švábenský. Takových, kteří přijeli do Prahy na centrálu z různých míst republiky, byly desítky, ne-li stovky.
"Budeme se snažit v budoucnu rozšířit počet míst, kde bude možné na poslední chvíli peníze vložit," říká Hana Vaněčková, mluvčí stavební spořitelny. Nápor lidí je totiž ve stavebních spořitelnách v posledních třech dnech obrovský.
"Loni za poslední tři dny v roce uložili střadatelé do Modré Pyramidy přibližně 25 milionů korun," říká Vaněčková. Letos by to mohlo být ještě více. Podle mluvčí vložili 25 milionů korun již 29. prosince k jedné hodině odpolední. V tu dobu ale klienti před centrálou ještě stáli. "Chtěli jsme původně zavřít v 11 hodin, ale vyjdeme vstříc klientům," říká Vaněčková.

Enormní zájem lidí o vklad peněz na účet poslední tři dny v roce není doménou pouze Všeobecné stavební spořitelny Komerční banky. Zvýšený zájem o vklady potvrzují zástupci všech šesti tuzemských stavebních spořitelen.

"V tyto dny máme v pražské centrále zvýšený zájem o vklady v hotovosti," říká například Rostislav Trávníček z Českomoravské stavební spořitelny, která je co do počtu klientů největší v zemi. "Právě proto máme v centrále již několikátý rok po sobě otevřeno i na Silvestra dopoledne," dodává.

Lidé ve frontách ale nečekali pouze na to, aby mohli ještě do konce roku vložit na svůj účet peníze. Někteří z nich si přišli do některé z šestice spořitelen založit i novou smlouvu.

"Situace je stejná jako v předchozích letech. Lidé tradičně koncem roku uzavírají více smluv než kdykoliv během roku. Přesná čísla budeme mít až v lednu, ale bude to obdobné jako vloni v prosinci, kdy jsme uzavřeli 37 tisíc nových smluv na spoření," uvedla Zdeňka Blechová ze Stavební spořitelny České spořitelny.

Celý letošní rok byl však pro spořitelny příznivý. "I bez prosince, který je ve stavebních spořitelnách tradičně dobrým měsícem, můžeme považovat rok 2006 za rok dobrý," uvedl tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.
Od ledna do listopadu spořitelny uzavřely téměř 711 tisíc nových smluv, včetně navýšení cílových částek, zatímco loni ve stejném období to bylo přes 664 tisíc smluv. Ve stavebních spořitelnách tak měli Češi ke konci listopadu uloženo přes 342 miliard korun, zatímco na konci loňského roku to bylo 330 miliard korun. Na každého Čecha tak připadá v průměru 34 tisíc korun.

Češi stavební spoření využívají především jako výhodný způsob ukládání peněz, hlavně kvůli každoroční státní podpoře. V budoucnu očekává asociace podle Šedivého rostoucí počet nových smluv, neboť celý systém dosud postupně vstřebává nové podmínky po novelizaci zákona v roce 2004 a snížení státního příspěvku.

Pro získání maximální výše státního příspěvku je potřeba za letošní rok naspořit minimálně 18 tisíc korun u smluv, které byly podepsány do 1. ledna 2004. V tom případě klient získá 4500 korun. Pokud je smlouva uzavřena po uvedeném datu, musí člověk naspořit alespoň 20 tisíc korun. Od státu pak získá příspěvek ve výši tři tisíce korun. Státní podpora je vždy 25 procent u starších, 15 procent u novějších smluv.

Češi podle nejnovějších údajů Evropské asociace stavebních spořitelen v oblibě stavebního spoření překonali i Rakušany. Česká republika je s více než 5,7 milionu smluv na druhém místě mezi zeměmi, kde existuje stavební spoření. Světové prvenství si podle údajů Asociace českých stavebních spořitelen drží Německo s 25 miliony uzavřených smluv. Německo a Rakousko patří mezi země s tradicí ve stavebním spoření.